Sågar stormfälld skog

Våge Ivarsson har nära till skratt och ser det mesta från den positiva sidan. Även stormar och orkaner. Det var stormvindar som ledde in honom på ett berikande fritidsintresse – han köpte en Solosåg och förvandlade stormfälld skog till prima plank och bräder.

Solosågen sattes in i uppröjningsarbetet efter bränderna i Australien. Initiativet kom från importören Sven-Erik Bredenberg som här demonstrerar utrustningen.
Vattenkannan är inte till för att Solosågen ska växa. Våge Ivarsson använder den för att fylla på vatten för kylning av bandsågen som storsågade efter stormen 2005.
Harry Nyberg och Bo Andersson i Nykvarn har rätt att vara stolta. 150 träd blev stormens rov. Det gav vännerna många trevliga timmar framför sågverket.

Sågverket har sedan dess förlängts och fått sällskap av en PH260 fyrkutterhyvel. Solosågen utrustades tidigt med en bandsåg som fick göra rätt för sig efter stormen Gudrun i januari 2005. Våge har tappat räkningen på alla stockar han sågade då. Stormens rov blev runt 350 kubikmeter. Drygt 50 av dem sågade han upp själv.

– Med årets virkespriser så fanns det inga alternativ. Jag vet skogsägare som betalade mer för att få uppröjt, än vad de fick betalt för virket, säger Våge.

Den hemsågade delen av den stormfällda skogen är numera omvandlad till prima plankor och bräder som används i olika byggprojekt.
 
Storsågning efter Gudrun

När stormen Gudrun fällde träden på Bo Anderssons marker i Nykvarn var han väl förberedd. I såghuset fanns en Solosåg med elsågaggregat och matning.
 
– Det mesta var prima sågtimmer, för bra för att klyvas upp till ved, säger Bosse.

Till sågen hörde ett rejält stockbord och en travers för att lyfta och vända på stockarna. Men det viktigaste av allt var kamraten Harry Nyberg.  Under några vårmånader sågade vännerna runt 500 stockar, vilket blev 20 virkespaket. Men det skulle bli ännu mer. Även grannarna vände sig till storsågarna för att få hjälp med att röja upp sina fastigheter efter stormen.
 
Städar upp efter skogsbränder

Solosågen användes också efter de förödande skogsbränderna i Australien som gjorde många människor hemlösa. Sven-Erik Bredenberg, Logosols representant i landet donerade utrustning och ställde upp med utbildning.

– Vi ville visa att människor själva kan göra något till rimlig kostnad för att återuppbygga sina hem. En liknande funktion hade sågverk från Logosol efter orkanen Gudrun i södra Sverige. Skogsägare aktiverades och kunde rädda en del av sin skog, istället för att passiviseras i väntan på myndigheternas insatser, förklarar Sven-Erik Bredenberg.
 
Huvudbild: Skador på skog i Veinge efter stormen Berit den 28 november 2011. Fotograf: Lars-Erik Larsson

Kommentarer

Skriv ny kommentar

  • Webbadresser och e-postadresser görs automatiskt till länkar.
  • Tillåtna HTML-taggar: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Rader och stycken bryts automatiskt.
  • Du kan citera andra poster med hjälp av [quote]citat[/quote].
Verifiera
Denna fråga är till för att försvåra automatiska registreringar.
5 + 8 =
Lös detta enkla matematik problem och skriv in resultat. Ex. för 1+3 skriv 4.

Tormeks slipmaskiner och deras metod för slipning av eggverktyg har ett gediget gott rykte över hela världen.
Nu kommer deras toppmodell i ett skräddarsytt utförande för Logosols kunder.

När du lämnar barnen i lekrummet på Ikea, titta extra noga på inredningen.
Delar av den tillverkas av Kvickstorps Snickeri i Åtvidaberg, bland annat med hjälp av en Logosol PH260 fyrkutterhyvel.
– Vi har levererat inredning till 150-200 lekrum över hela världen, säger ägaren Ulf Feldt.

Dagarna räcker inte till för Anders Assarsson som driver Svenshults Såg. Trots att den största varianten av Logosol Låks ramsåg går för fullt och grannarna hjälper till. Nu ska ramsågverket automatiseras, med hjälp av en stor cirkelsåg.

För många är förtältet nästan lika viktigt som husvagnen. Här firas skön semester även när det regnar.
Men på vinterlovet är tältet inte lika mysigt.

Trots att stormen Dagmar bara skadade en bråkdel så många träd som Gudrun och Per, kan den i förlängningen förstöra skog över hela landet.
Det räcker med några få stormfällda granar för att orsaka massangrepp av granbarkborre.

800 miljoner människor lever i och av skogen.
Många är fattiga och skulle få ett bättre liv om deras råvaror och arbete värderas högre.
En del i lösningen presenterades i somras i en tusen år gammal kyrkoruin, ett dubbelt miljömärkt trägolv, producerat i södra Chile med utrustning från Logosol.

Ett perfekt resultat med kedjesågverk kräver väl slipade kedjor. Hans Dyllnert vet hur man gör efter att ha sågat 1738 stockar på en Solosåg M7 och ett Big Mill sågverk.

– Då räknar jag bara fura och gran. Dessutom har jag sågat en hel del lärk och lövträd, säger han.

– Det borde ha suttit ett räkneverk på hyveln redan från början. Idag vågar jag inte uppskatta hur många meter som gått genom den, säger Anders Assarsson som berömmer Logosol PH260 för att den på samma gång är driftsäker och ger ett bra resultat.

Steg för steg renoveras släktgården med virke från egen skog. Till hjälp har familjen två sågverk och en Solohyvel.

Ardennerhingstarna Willson och Kavill är en naturlig del av arbetsstyrkan när paret Sämberg hämtar hem virke från egna skogen.

– Hästarna tar sig fram överallt och skadar inte marken. Och de är väldigt starka, berättar Therese, som sköter skotningen.

Våge Ivarsson har nära till skratt och ser det mesta från den positiva sidan. Även stormar och orkaner. Det var stormvindar som ledde in honom på ett berikande fritidsintresse – han köpte en Solosåg och förvandlade stormfälld skog till prima plank och bräder.

Många drömmer om att driva en hästgård. Christian och Therese Sämberg har hästar, men deras planer är större än så. Målet är att kunna försörja sig på gården och skogen.

Tillverka den perfekta julklappen som håller och blir älskad i flera generationer. Nysågat tagit fram byggritningar till fyra klassiska träleksaker.
– Det är makalöst roligt, intygar snickaren Berth Olsson som redan nu längtar till julafton när barnbarnen ska öppna paketen.
Se instruktionsfilm och ladda ner gratis ritningar på den fina gunghästen!

I år är det 10-årsjubileum för Solosågen modell 7. Det firar Logosol med nästa steg i utvecklingen, M8. Men vad hände på vägen hit?

Solosågen M8 är den nya versionen av världens mest sålda sågverk.
– Vi samlade in synpunkter från solosågare över hela världen, säger produktchefen Mattias Byström på Logosol.

Representanter från 13 länder över hela jordklotet kom till Härnösand i slutet av september för att se Logosols två nya produkter, Solosågen M8 och hyveln SH410.

Fetved är ett för de allra flesta okänt begrepp. Men det är en traditionell metod att på naturlig väg impregnera fura, lämplig för dig som äger ett sågverk från Logosol.

Mjölkkorna försvinner från gårdarna. Men ändå lever den svenska landsbygden. En förklaring är småskalig träförädling.
– För oss är det 40 procent av omsättningen, säger Mats Widén som driver Trönösåga tillsammans med grannen Bengt-Olov Eriksson.

Det finns många möjligheter att lära sig snickerikonsten. Nu kan du lära dig använda proffsens maskiner av en expert på området. Välkommen in i snickeriet!

Den nya Solohyveln lanseras inte förrän i slutet av oktober, men redan nu är intresset stort. Under september kom många på Logosols Öppet hus i Åtvidaberg och Arvika för att få en exklusiv förhandsvisning av den nya hyvelmaskinen.

Close