Ett bättre liv tillsammans
För paret Persson i Huaröd blev valet enkelt när Logosol lanserade bandsågverket LM Pro.
– Vi har grov lövskog och LM Pro kan såga grovt, säger Ingemar när han visar sågverket med en grov bokstock upplagd för sågning.
![]() |
| För att driva ett jordbruk krävs samarbete och det gynnar även sågningen. |
Sågningen går lätt och tyst med ett utmärkt sågresultat. När Ingemar sopar av spånet från den nysågade stocken, synar Anita resultatet. Hon brukar vara med och såga.
– Jag är van att hjälpa till, ett jordbruk driver man tillsammans och det gäller även skogen och sågen, säger hon.
Tar hand om träden själv
Fram till för fem år sedan drev paret en mjölkgård i Sjöbo och skogsgården i Huaröd. Lantbruket såldes, men skogen behöll de. Till gården i Huaröd hör 100 hektar blandskog. För större gallringar och avverkningar anlitas entreprenör. Men ibland blåser det omkull några träd och det kostar mer än vad det smakar att låta entreprenören göra jobbet. Bättre att ta hand om träden själv med eget sågverk.
Inget går till spillo
Det har blivit en hel del sågat under de månader som sågverket varit i drift. Även spånet kommer till nytta, det tar arrendatorn av jordbruksmarken hand om.
– Det är så i vår generation, vi blev uppfostrade att inte låta något gå till spillo, säger Anita.
Det finns också en rolighetsfaktor. Både Ingemar och Anita tycker om att såga, att själva producera det virke som behövs på gården och bistå barnen med byggmaterial. I planerna finns bland annat en liten timmerstuga.
- 11 maj 09:53
- Läs mer
- 18 apr 10:50
- Läs mer
- 21 mar 11:55
- Läs mer
- 21 mar 11:04
- Läs mer
- 20 mar 12:56
- Läs mer
- 14 mar 14:40
- Läs mer
- 5 mar 12:53
- Läs mer
- 21 feb 12:15
- Läs mer
- 2 feb 12:32
- Läs mer
- 26 jan 12:12
- Läs mer
- 17 jan 14:38
- Läs mer
- 3 jan 12:29
- Läs mer
- 22 dec 12:33
- Läs mer
- 14 dec 11:39
- Läs mer
- 12 dec 12:08
- Läs mer







